سفارش تبلیغ
صبا ویژن

دبیر شورای عالی استان‌ها: دولت نباید خودش را از تامین منابع مالی شهرداری‌ها کنار بکشد


 

  • دبیر شورای عالی استان‌ها: دولت نباید خودش را از تامین منابع مالی شهرداری‌ها کنار بکشد

    به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهرنوشت، علی دشتی در خصوص بند 3 ماده 41 لایحه مالیات بر ارزش افزوده و برابر شدن سهم دولت و شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش‌افزوده، گفت: در تمام دنیا حداقل 60 درصد از بودجه شهرداری‌ها از طریق دولت تامین می‌شود. شهرداری‌ها موسسات غیردولتی هستند، ولی در تمام دنیا تحت کمک‌های جدی دولت قرار می‌گیرند.

    وی با اشاره به اینکه شهرداری‌ها خدمات بسیاری به دولت ارائه می‌کنند، افزود: دولت نباید خودش را از تامین منابع مالی شهرداری‌ها کنار بکشد. کنار کشیدن دولت به منزله از بین رفتن خدمات عمومی در شهرها و فروش تراکم است.

    دبیر هیات رییسه شورای عالی استان‌ها عنوان کرد: اگر در شهر مشکلی به وجود آید دولت باید پاسخگوی مردم باشد. شهرداری‌ها بخشی از حاکمیت هستند و در صورتی که شهرداری‌ها نتوانند پاسخگو باشند، حاکمیت باید پاسخگو باشد. چگونه می‌خواهند به مردم پاسخ دهند که منابعی وجود ندارد؟

    دشتی، افزایش سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده و برابر شدن سهم شهرداری‌ها و دولت را مفید دانست و عنوان کرد: هر میزانی که از سهم مالیات بر ارزش افزوده برای شهرداری‌ها کم شود به منزله این است که خدمات‌دهی شهرداری‌ها را برای مردم کم کنیم. در صورت کاهش سهم شهرداری، آن‌ها توان اداره شهر را نخواهند داشت و ناچار هستند به سمت درآمدهای ناپایدرا حرکت کنند. به هر میزان از این درصد کم کنیم به همین میزان چراغ سبزی به مردم و شهرداری‌ها برای شهرفروشی نشان می‌دهیم.